Texas Instruments TI99/4A to pierwszy domowy komputer z 16-bitowym procesorem. Bardzo udana konstrukcja, w momencie swojego debiutu (VI 1979) jeden z najsilniejszych komputerów na rynku; a warto zwrócić uwagę, że jego debiut wyprzedził takie 8 bitowe komputery jak ZX81 (1981), ZX Spectrum i Commodore 64 (1982). Jego konstrukcja oparta była w głównej mierze na wcześniejszym TI99/4, z szeregiem usprawnień przydatnych na rynku domowym.
Texas Instruments TI99/4A
Komputer wyposażono w interpreter Basic, niestety powolny – było to związane między innymi z tym, że początkowo konstrukcja projektowana jako konsola, miała być wyposażona w inny procesor, niż ten, który został ostatecznie zastosowany. Texas Instruments dostarczało również zewnętrzny moduł Extended Basic, który został zoptymalizowany i mocno przyspieszony
TI99/4A był produkowany do 1983 roku, kiedy to ostatecznie przegrał batalię o rynek domowy ze słabszymi lecz tańszymi ośmiobitowcami. Na porażkę miała też wpływ sama polityka firmy, która niechętnie udzielała informacji o architekturze komputera , a także licencji innym producentom na produkcję oprogramowania. Pozostał więc kolejnym przykładem, że nie możliwości sprzętu lecz dostępność oprogramowania świadczy o rynkowym sukcesie komputera.
Sam komputer poza podstawowymi gniazdami – monitor, magnetofon, joystick, kartridż nie oferuje żadnych interfejsów. Posiada jedynie specjalne gniazdo Expansion, do którego można podłączyć szereg firmowych peryferii Texas Instruments.
Peripheral Expansion System PHP 1200
Podstawowym jest Peripheral Expansion System PHP 1200. Jest to duża i ciężka skrzynka, z własnym zasilaniem, przypominająca klasyczną obudowę desktop, do której wnętrza można zamontować kilka rozszerzeń, stacje dyskietek, twardy dysk.
Peripheral Expansion System PHP 1200
Poszczególne rozszerzenia były sprzedawane w postaci standardowych modułów. Wewnątrz skrzynki jest miejsce na 8 takich modułów:
Peripheral Expansion System PHP 1200
Egzemplarz, który posiadam zawiera w środku:
- rozszerzenie pamięci 32K x 8 Memory Expansion
- kontroler portu szeregowego RS232 Interface
- kontroler umożliwiający podłączenie całości do komputera Flex Cable Interface
- kontroler FDD umożliwiający podłączenie 3 stacji dyskietek Disk Controller
- 2 stacje dyskietek 5,25″
Posiadam również sporo dodatkowych akcesoriów:
Texas Instruments Speech sythesizer
Syntezator mowy, podłączany do gniazda expansion (pass through) Speech Synthesizer PHP 1500
Texas Instruments Printer
Drukarkę termiczną, podłączaną również do portu expansion (również przelotowa) Thermal Printer PHP 1900 w komplecie z kilkoma rolkami oryginalnego papieru termicznego.
Texas Instruments Joystick
Oryginalną parę joysticków na jednym kablu Joystick PHP 1100
Texas Instruments dodatki
Parę przydatnych dodatków (od lewej): kartridż umożliwiający start systemu ze stacji dyskietek; modulator TV TV PAL Encoder PHA 2030; moduł umożliwiający jednoczesne podłączenie 3 kartridży.
Posiadam również prawie 200 dyskietek i jeden CD z oprogramowaniem dla TI99/4A.
Krótka metryczka komputera:
- Procesor: TMS 9900 3,3 MHz
- Pamięć RAM: 16 Mb
- Pamięć ROM: 26 Mb
- Tekst: 32 x 24 (16 kolorów), 40 x 24 (2 kolory)
- Grafika: 48 x 64 (16 kolorów); 256 x 192 (16 kolorów – dostępne przez asembler); do 16 Sprites (Extended Basic)
- Dźwięk: 3 kanały, 5 oktaw (110hz do 55khz); generator szumów
- Porty: magnetofon, RGB video, Joystick (2), Kartridż (Solid State Cartridge), Expansion Port
- System:
- Data wprowadzenia na rynek: VI 1979
- Cena po wprowadzeniu na rynek: 525,00 $