W 1992 firma Amstrad zapoczątkowała serię komputerów przenośnych mających cechować się wyjątkową łatwością obsługi. Pierwszym z serii był NC100, wielkości kartki papieru formatu A4, zaopatrzony w 64 Kb RAM, zaszyty w ROM zaawansowany program do edycji tekstu (posiadający nawet sprawdzanie pisowni), kalendarz, kalkulator, program do komunikacji z PC, książkę adresową i zegar z alarmem. Komputer można było programować w języku BASIC, w wersji pochodzącej z komputera BBC Micro ( z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z możliwości dźwiękowych, czy graficznych sprzętu).
W parę lat po premierze Atari Portfolio, firma Amstrad stworzyła komputer o możliwościach łudząco przypominających te wymyślone przez konkurencję.
Amstrad NC100
Mój komputer jest w wersji niemieckiej. Do kompletu posiadam gustowny oryginalny pokrowiec na komputer i kartę pamięci, nie wiem czy sprawną (jakoś nie udało mi się nic na niej zapisać, ale to może wrodzona niezdarność). Uwagę zwracają kolorowe klawisze funkcyjne zapewniające szybki dostęp i wygodną obsługę wbudowanych aplikacji.
Komputer był reklamowany sloganem:
Jeżeli nie nauczysz się obsługi tego komputera w 5 minut, dostaniesz swoje pieniądze z powrotem
Maszynę wyposażono w złącza serial i parallel oraz slot PCMCIA umożliwiający dołączenie karty rozszerzającej pamięć. W 1993 roku seria wzbogaciła się o kolejne dwa komputerki:
- NC 150 z rozszerzoną pamięcią RAM do 128kb, z wbudowanym arkuszem kalkulacyjnym, paroma grami, i co ważne z możliwością podłączenia 3,5″ zewnętrznej stacji dyskietek 720 Kb
- NC 200 będący w zasadzie NC 150, w nowej obudowie, z większym wyświetlaczem i wbudowaną stacją dyskietek.
Dla zainteresowanych polecam znakomitą stronę poświęconej tej serii: Tim’s Amstrad NC Users Site
Krótka metryczka komputera:
- Procesor: Z80
- Pamięć RAM: 64 Kb (+ karta PCMCIA do 1 Mb)
- Pamięć ROM:
- Grafika: wbudowany wyświetlacz LCD 480×64 piksele, 80×8 znaków
- Porty: 1 Serial. 1 Parallel, PCMCIA
- Zasilanie: 4 baterie R6 lub standardowy zasilacz 6V
- System: BBC Micro Basic
- Data wprowadzenia na rynek: X 1992
- Cena po wprowadzeniu na rynek:
- Obecna, szacunkowa cena w Polsce: Taki sam egzemplarz został kupiony na Allegro za 130,00 złotych