Jak zmusić do działania Apple IIgs?

Apple IIgs

Szczęśliwym posiadaczem komputerka Apple IIgs ROM01 z kolorowym monitorem RGB stałem się z całe 99 złotych. Komputer nie miał klawiatury ani myszy, co nie stanowiło problemu, gdyż jest to pierwszy Apple wyposażony w złącze ADB. Dużo większym problemem był brak stacji dysków i systemu operacyjnego.

System nie stanowi problemu – większość użytkowników starych Apple zna zapewne link do archiwum starych systemów operacyjnych dla Apple i Macintoshy :
http://www.info.apple.com/support/oldersoftwarelist.html
Znajdziemy tam System 6.0.1 – obrazy 7 dyskietek instalacyjnych 800k w formacie makowego samorozpakowującego się archiwum.

Dziś nie jest to już aktualne. Ale oprogramowanie do Apple IIgs, w tym system operacyjny jest wciąż w sieci. Na przykład na doskonałej stronie poświęconej temu modelowi:

WHAT IS THE APPLE IIGS?

Dokupiłem stację 5,25″ co nie rozwiązało problemu – system mogłem zrzucić tylko na dyskietki 3,5″. Po dłuższych poszukiwaniach udało się zdobyć stację 3,5″. Ściągnięty system przy pomocy programu TransMAC (niestety do internetu miałem wówczas podpiętego tylko PC) przeniosłem na Macintosha Performa 6300. Tam długi czas męczyłem się ze zrzuceniem go na dyskietki 3,5″ – przeszkoda była prozaiczna – dopiero po paru dniach domyśliłem się, że aby dyskietka była widziana jako dwustronna to należy zakleić drugi otwór chroniący przed zapisem..
System startuje.. lecz każda próba uruchomienia czegokolwiek czy instalacji systemu na innej dyskietce kończy się błędem – za mało pamięci. Muszę rozebrać komputer i sprawdzić czy da się coś dołożyć – chyba ma w środku kartę pamięci, tylko nie wiem czy da się coś w niej zmienić.
Na razie ściągnąłem sobie z tego samego źródła dyskietkę z Systemem 3.2 (zawiera ProDOS i parę użytków) dla Apple II i wszystko działa.

Święta, wreszcie mam trochę więcej czasu.. Otworzyłem skrzynkę. Zgodnie z moimi przypuszczeniami w środku tkwi karta Apple IIgs Memory Expansion. 32 sloty rozszerzające pamięć, których 8 jest zajętych przez tajemnicze układy. Pogrzebałem w internecie i znalazłem: karta umożliwia rozszerzenie pamięci o 1Mb, standardowo jest sprzedawana z 256Kb.

Apple IIgs Memory Expansion

Do rozbudowy będę potrzebował 8 (512Kb) lub 24 (1Mb) układów DRAM o symbolu 41256. Pierwszego dnia po świętach zrobiłem kurs po Warszawie i znalazłem tylko 8 takich kości, ale na początek to wystarczy. Obsadziłem kości, ustawiłem zworki zgodnie z internetową instrukcją i…
Odpalił!!
Wreszcie system 6.0.1 załadował się do końca i wszystko działa jak należy, stresujące jest jedynie żonglowanie dyskietkami. Będę musiał dokupić jeszcze gdzieś kolejne 16 układów 41256..

Luty 2002
Dokupiłem na Wolumenie w Warszawie dodatkowe 16 kości 41256, jednak ich instalacja przyniosła rozczarowanie. Zworki na karcie RAM są ustawione prawidłowo, a extra pamięć nie jest widziana. Prawdopodobnie jeden z układów 41256 może być padnięty, lecz ich sprawdzenie przekracza moje możliwości.
Na razie udało mi się skompletować drugi egzemplarz Apple IIgs. Tym razem ROM03 ze zwiększoną pamięcią. Po dołożeniu do niego karty pamięci działa bez żadnych problemów. Dłuższa zabawa tym komputerkiem zaowocowała kolejnym wnioskiem: bez twardego dysku potrzebne są przynajmniej dwie 3,5″ stacje dysków. Bez tego często trzeba zmieniać dyskietki, zwłaszcza, gdy komputer doczytuje coś z dysku systemowego. Na Ebay.de dokupiłem za 20 Euro za jednym zamachem stację 5,25″ i 3,5″. Niestety zdobycie kontrolera twardego dysku to w Polsce marzenie ściętej głowy. Ale kto wie, może mi się kiedyś poszczęści. Sieć jest pełna oprogramowania na tę platformę.

Lipiec 2002
No i się poszczęściło.


Karta SCSI do Apple II

Mam kontroler SCSI dla Apple II, pasujący oczywiście także go GSa. Teraz czekam na trochę wolnego czasu, aby go przetestować. Musze jednak wcześniej chyba zakupić dysk SCSI razem z zewnętrzną obudową, bo do środka może być ciężko go wpakować. A tak swoją drogą jestem ciekaw jaki system plików będzie na takim dysku? Chyba nie FAT 🙂 Musze wcześniej trochę poczytać. mam gdzieś wydrukowane z internetu ze 200 stron FAQów dla Apple II.

Lipiec/sierpień 2002
Dokupiłem wprawdzie zewnętrzny dysk twardy SCSI, ale lektura dostępnej dokumentacji na temat Apple II przyniosła smutną nowinę. Karta Apple SCSI jest w wersji rev.A , a informacje mówią, że do Apple IIGS można użyć dopiero rev.C. Ta, którą posiadam nie powinna więc działać. A więc muszę znowu uzbroić się w cierpliwość i szukać innego kontrolera SCSI (albo IDE)
Szukam też karty pamięci o większej pojemności niż 1 MB.

Kwiecień 2003
Na Allegro zakupiłem 1,5 Mb kartę rozszerzenia pamięci GS RAM firmy Applied Engineering.

Applied Engineering GS-RAM expansion

Nie oglądałem jej specjalnie, tylko włożyłem do ROM 03 z 1,125 Mb RAM (1152 Kb). System info pokazało ku mojemu zdziwieniu 3200 Kb dostępnej pamięci. Przebadałem internet i wyczytałem, że Applied Engineering dostarczało dwa rodzaje kart GS RAM: 1,5 Mb (1536 Kb) na układach 41256 i 2 Mb (2048 Kb) na DIP 44256. Więc musi to być ten drugi przypadek .
CDN…

Dużo, dużo później

Dziś mój Apple IIgs to potężna maszyna. Mam 4 stacje dyskietek, Ściągnąłem również z USA crowdfundingowy dodatek: kartę IDE/CF. Razem z transportem i kłopotami na polskim cle, kosztowało prawie $200, ale warte jest każdego wydanego centa. Pozwala ona na podpięcie twardego dysku IDE, lub co nawet jest wygodniejsze, wykorzystanie karty Compact Flash, jako dysku. Korzystam właśnie z takiej karty. 128Mb karta kosztuje tyle, co nic, a jej pojemność wystarcza na trzymanie prawie wszystkiego, co na ten komputer wymyślono.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi: