ZX Spectrum 48

Klasyczny produkt Sinclaira – ZX Spectrum 48 czyli popularny „gumiak” stanowił rozwinięcie wcześniejszych mikrokomputerów Sinclaira , ZX80/ZX81. Z miejsca stał się rynkowym przebojem. Swoją niezwykłą popularność zawdzięczał sporym możliwościom i bardzo niską ceną.

Komputer trafił na rynek 22.04.1982 roku,  w dwóch wersjach, tańszej z 16 kb RAM jako ZX Spectrum 16 i droższej z 48 kb RAM jako ZX Spectrum 48. Sklepową cenę ustalono odpowiednio na £125  i £175 (obniżone wkrótce na £99  i £129). Słabsza wersja cieszyła się mniejszym zainteresowaniem, z czasem też Sinclair zaczął oferować fabryczny upgrade do wersji 48.  Do komputera nie dodawano żadnej pamięci masowej, był on przystosowany do podłączenia zwykłego magnetofonu kasetowego, zaś programy rozpowszechniano na taśmach audio.

ZX Spectrum 48

Gumowa klawiatura była niewygodna w użyciu, szybko się wycierała,a poszczególne klawisze miały po 5 znaczeń. BASIC Spectrum był bardziej rozbudowany od Basica np. Commodore 64, lecz wpisywanie kolejnych linijek kodu było utrudnione – trzeba było wyszukać na klawiaturze odpowiedni klawisz generujący słowo kluczowe.
Jednym z lepszych atrybutów ZX48 były jego możliwości graficzne. Osiągana rozdzielczość 256 x 192 pikseli była olbrzymia jak na początek 1982 roku, minusem był fakt, że kolory można było definiować jedynie dla obszarów 8 x 8 pikseli. Widoczne to jest w grach na Spectrum, gdzie poruszający się bohater w dziwny sposób potrafił zmieniać swoją barwę.
Bardzo słaby był dźwięk wydawany przez wbudowany brzęczyk. Debiutujący po ZX Spectrum Commodore 64 ustalił w tym zakresie zupełnie inne standardy. Dopiero kilka lat później w modelu ZX Spectrum 128 poradzono sobie z tą przypadłością.

Komputer, choć trafiał w nisze domową, nie posiadał złącza dla joysticków, tak jak Atari, czy Commodore. Interfejs „Kempston” do podłączenia joysticka, został dopiero opracowany później przez zewnętrzną firmę.

ZX Spectrum był komputerem chyba najczęściej kopiowanym wśród ośmiobitowców. Powstało bardzo dużo klonów – tych legalnych (Timex), a także bez licencji Sinclaira – na dalekim wschodzie, czy w krajach socjalistycznych.  Niezwykła popularność komputera zaowocowała bogatą oferta peryferiów i oprogramowania. W Polsce oczywiście kwitło masowe piractwo, kopiowanie taśm z programami nie było trudne, co więcej programy do Spectrum, w formie audio nadawano nawet poprzez państwowe radio, tak, ze zainteresowani mogli je sobie nagrać. Nie mam pojęcia na ile ta metoda była skuteczna, ale przez pewien czas funkcjonowała.

Krótka metryczka komputera:

  • Procesor: Z80A 3,5 MHz
  • Pamięć RAM: 48Kb
  • Pamięć ROM: 16Kb
  • Grafika: 256×192 8 kolorów
  • Tekst: 2×24
  • Dźwięk: 1 kanał
  • System: Sinclair Basic
  • Data wprowadzenia na rynek: IV 1982
  • Cena po wprowadzeniu na rynek: W Niemczech 348,00 DM
  • Obecna, szacunkowa cena w Polsce: ok. 150,00 PLN

Opublikowano

w

przez