Spectravideo X’Press SVI-738

MSX to pierwsza próba opracowania wspólnego standardu dla komputerów domowych.  Pomysł opracowania jednolitego standardu narodziła się w Japonii, gdzie na rynku elektroniki użytkowej działało wielu producentów, takich jak Panasonic, Canon, Casio, Yamaha, Pioneer, czy Sanyo. Każda z firm zainteresowana była znalezieniem się na rynku komputerów domowych, i choć wielu korzystało ze wspólnego środowiska BASIC, to produkowane komputery różniły się sprzętowo. Pomysł unifikacji zakładał stworzenie standardu na wzór magnetowidowego VHS. Pierwsza specyfikacja ogłoszona została w 1983 roku

Pomysłodawca standardu, wiceprezes japońskiego Microsoftu, Nishi Kazuhiko, jako podstawę do opracowania standardu przyjął komputer Spectravideo SV-328. Był to nowy produkt, firma Spectravideo zwróciła się do Microsoftu z prośbą o oprogramowanie. Korzystając z okazji, Kazuhiko zasugerował kilka zmian. Podstawą standardu miało być kilka gotowych, dostępnych na rynku układów:

 • Procesor 3.58 MHz Zilog Z80
 • Układ graficzny Texas Instruments TMS9918
 • Dźwięk i I/O miał zapewniać układ AY-3-8910 produkowany przez General Instrument

Oczywiście systemem miał być MSX BASIC, czyli dedykowana wersja Microsoft BASIC. Standard oficjalnie ogłoszono 23 VI 1983 roku, kilku producentów ogłosiło plany wypuszczenia komputerów zgodnych ze standardem. W kolejnych latach wiele firm produkowało komputery zgodne z MSX, zaś sam standard ewoluował wraz z postępem technologii do kolejnych wersji MSX2 (1985) i MSX2+ (1988).

Komputery w standardzie MSX były produkowane przez takie firmy jak: Spectravideo, Philips, Al Alamiah, Sony, Sanyo, Mitsubishi, Toshiba, Hitachi, National/Panasonic, Canon, Casio, Pioneer, Fujitsu General, Yamaha, JVC, Yashica-Kyocera, GoldStar, Samsung/Fenner, Daewoo/Yeno, Gradiente, Sharp/Epcom, Talent.

MSX3, platforma 16 bitowa, planowana na 1990 rok, nie doczekała się debiutu. Był to czas, gdy standard IBM PC wypierał już inne rozwiązania.

Komputery MSX były niezwykle popularne na dalekim wschodzie i innych egzotycznych rynkach (np. Bliski wschód, Brazylia). Tylko w  Japonii sprzedano w sumie 9 mln komputerów MSX, co już plasuje ten standard na drugim miejscu za niedoścignionym światowym liderem, Commodore 64.

W USA, gdzie dominował Commodore, niewielu producentów zdecydowało się na sprzedaż MSX. W Europie standard cieszył się umiarkowaną popularnością, choć jednym z producentów, który się do niego dostosował był Phillips. Do Polski w epoce PRL, MSX trafił dzięki Składnicy Harcerskiej, niezwykle popularnej sieci sklepów zajmującej się zaopatrzeniem w rozmaite artykuły, między innymi dla majsterkowiczów i modelarzy. Dom Handlowy „Harcerz” w Warszawie, przy Marszałkowskiej 82/84, był jednym z miejsc nieustannie oblężonych, w poszukiwaniu ciekawych okazji i produktów technicznych z zachodu.

Spectravideo SVI-738

Spectravideo SVI-738 to czołowy przedstawiciel standardu MSX. Firma Spectravideo pochodzi z USA, jednak w 1983 roku, w związku z kłopotami finansowymi została przejęta przez Bondwell Holding z Hong Kongu. W swoim czasie zamożniejsi szczęśliwiccy mogli upolować taki komputer w Składnicy Harcerskiej.  Komputery MSX bywały też dostępne w sklepach dla „wybranych” czyli w sklepach górniczych na Śląsku, gdzie zakupy mogli robić tylko górnicy i ich rodziny. Jednak popularność konkurencji (Spectrum, Commodore, Atari) oraz słaby dostęp do oprogramowania nie dał standardowi MSX popularności w Polsce.

Spectravideo SVI-738

SVI-738, pomyślany był jako maszyna „przenośna”. Jak na komputery MSX jest znakomicie wyposażony: stacja dyskietek 3,5″, zintegrowany procesor video V9938 umożliwiający uzyskanie 80 znaków w wierszu, złącza Centronics i RS-232C. Dzięki możliwości wyświetlania 80 kolumn komputer mógł pracować pod systemem CP/M.
Zamontowana z tyłu rączka nie tylko ułatwiała przenoszenie komputera, lecz także pełniła rolę klapki maskującej porty i podstawki, dzięki której klawiatura była bardziej ergonomicznie ustawiona.

Niestety na razie nie jestem w stanie sprawdzić, czy mój komputer działa. Kosztował mnie wprawdzie tylko 10 złotych, lecz żul, który go sprzedawał nie miał zasilacza. Sam komputerek nosi ślady dużego zużycia, co nie jest dziwne biorąc pod uwagę napis olejną farbą na odwrocie – „Szkoła Podstawowa nr 176”.
Podobno SVI-738 jest komputerem nietypowym jak na standard MSX. Jest mianowicie, w zasadzie, komputerem w standardzie MSX2, wymaga jedynie drobnych zmian z lutownicą w ręku.

Krótka metryczka komputera:

 • Procesor: Zilog Z80A 3,579 MHz
 • Pamięć RAM: 64Kb (max 144 Kb)
 • Pamięć ROM: 32Kb Basic, 16Kb dysk, 8Kb RS-232C
 • Grafika: Yamaha V9938, 16Kb VRAM, 256 x 192 16 kolorów
 • Tekst: 80 x 24, 40 x 24
 • Dźwięk: General Instruments AY-3-8910
 • Stacja dyskietek: Chinon 3,5″ 360 Kb
 • Porty: 2 Joystick, 1 Kartridż, 1 Centronics, 1 RS-232C, Magnetofon 2400bps
 • System: MSX-DOS, CP/M v2.2
 • Data wprowadzenia na rynek: 1985
 • Cena po wprowadzeniu na rynek:
 • Obecna, szacunkowa cena w Polsce: ok 150,00 PLN

Opublikowano

w

przez