Macintosh Portable

Rozwój rynku komputerów przenośnych nie mógł zostać nie zauważony przez Apple. We wrześniu 1989 roku w sprzedaży pojawił się pierwszy przenośny Macintosh. Mac Portable, bo o nim mowa, był jednak konstrukcją wyjątkowo nieudaną i trochę przestarzałą jak na moment swojego debiutu. Przenośne pecety o podobnych parametrach pojawiły się na rynku 2 – 3 lata wcześniej. Na domiar złego, komputer był ciężki, wolny, bez możliwości rozbudowy.Był również drogi. Podstawowy model, w momencie debiutu kosztował $6500.

Macintosh Portable

Mój pierwszy kontakt z Portable zaowocował 10 minutową walką z próbą otworzenia klawiatury. Dopiero po pewnym czasie doszedłem do tego, że rączka przeznaczona do przenoszenia komputera służy również do jego otwarcia, gdy wepchniemy ją maksymalnie do obudowy.

Otwarty Macintosh Portable

Komputer wyposażony jest w wygodną klawiaturę i trackball (jako opcja, trackball był wymiennie sprzedawany z klawiaturą numeryczną). Ekran 9,8″ z aktywną matrycą jest w stanie wyświetlić obraz 640 x 400 pikseli (1 bit). W lutym 1991 roku Mac Portable został trochę unowocześniony: zastosowano podświetlenie ekranu i większą ilość pamięci (także tańszą). Nowszy model był sprzedawany w obniżonej cenie. Produkcji zaprzestano w październiku 1991 roku, wraz z debiutem pierwszego laptopu Apple z prawdziwego zdarzenia – Powerbooka 100.

Bateria do Macintosha Portable

Mój egzemplarz to starszy, klasyczny Portable.
Komputer jest bardzo ciężki i trudno go nazwać laptopem. Razem z zasilaczem i oryginalną torbą waży ponad 11 kg. Duży udział ma w tym bateria – kwasowo-ołowiowa (jak w samochodzie!!) na której komputer mógł pracować nawet do 10 godzin!. Bateria bez efektu „pamięciowego” ma jednak oprócz ciężaru inną wadę – trzeba było pamiętać o jej podładowywaniu. Rozładowana za bardzo nadawała się tylko do wymiany, a system operacyjny nie udostępniał dobrych narzędzi do kontroli stanu jej naładowania. Trzeba także nadmienić, że komputer wyłączony pobierał tyle samo energii, co w stanie uśpienia. Jeśli planowaliśmy dłuższą przerwę w pracy należało wyjąć baterię, by uniknąć jej rozładowania. W późniejszym Powerbooku 100, gdzie również zastosowano baterię ołowiowo-kwasową dodano na niej przełącznik umożliwiający wyłączenie jej bez wyciągania z komputera.
Dość dziwne jest przy tym, że Macintosh Portable nie wystartuje bez naładowanej baterii (powyżej 5,4 V) i twardy dysk nie będzie się kręcił, nawet zasilany z zewnętrznego zasilacza. W dzisiejszych czasach bardzo trudno o sprawną baterię do tego modelu. Majsterkowicze mogą jednak zastąpić baterię drugim zasilaczem (na przykład 9V od Powerbooka 100) i odpalić Portable na dwóch zasilaczach pracujących jednocześnie.
Dziś już moja bateria nie żyje, ale nie próbowałem powyższego tricku.

Macintosh Portable, widok z tyłu

Komputer wyposażono w komplet złącz znanych z modeli stacjonarnych: 2 Serial RS-422 (dla drukarki i modemu), ADB, SCSI DB-25, stereo 8-bit minijack. wewnątrz znajdowały się sloty PDS, modem i rozszerzenia pamięci.

Macintosh Portable – dysk twardy

Twardy dysk to 40 Mb Conner CP-3045 czyli zmodyfikowany CP-3044, który był spotykany w modelach stacjonarnych. Mac Portable był pierwszym Makiem, sprzedawanym z preformatowanym dyskiem i zainstalowanym systemem operacyjnym.

Torba do Macintosha Portable

Oryginalna torba do komputera, którą posiadam, jest już lekko nadgryziona zębem czasu, a także podrapana przez moje koty, którym najwyraźniej odpowiadała twardość i faktura.. Design w stylu walizek Samsonite.
A na zakończenie coś wesołego: okładka Mac User 11/89. Zdecydowanie wolę bikini od kostiumów jednoczęściowych 🙂

Krótka metryczka komputera:

 • Procesor: Motorola 68HC000 16 MHz
 • Koprocesor: brak
 • Pamięć RAM: 1 Mb – max 9 Mb (rozszerzana za pomocą specjalnego modułu)
 • Pamięć ROM: 256 kb
 • Grafika: aktywna matryca 9,8″ 1-bit (czarno-biały) 640×400, po II 1991 podświetlana
 • Dźwięk: out – 8 bit stereo, głośniczek mono
 • Porty: SCSI DB-25, 2 serial DIN-8, 1 ADB
 • Stacja dyskietek: 1,4 Mb SuperDrive
 • Dysk twardy: opcjonalny 40 Mb
 • Waga: 15.8 funtów
 • Wymiary: 4.05″ x 15.25″ x 14.83″
 • System: MacOS 6.0.4 do 7.5.5
 • Data wprowadzenia na rynek: 20 IX 1989
 • Cena po wprowadzeniu na rynek: 6500 $ (7300 $ z twardym dyskiem)
 • Obecna (2003), szacunkowa cena w Polsce: sprawny 600,00 – 700,00 PLN (Allegro)

Opublikowano

w

przez