Львов ПК-01

Львов ПК-01 czyli Lwów PK-01 to komputer opracowany około 1986 loku na politechnice lwowskiej. Prototyp zaprezentowany na ukraińskim ВДНХ , czyli wystawie osiągnięć narodowej gospodarki, dostał nagrodę i na tyle się spodobał, że podjęto się seryjnej produkcji. Zawiązano spółdzielnię, Lwowskie Stowarzyszenie Producentów im. Lenina, która zajmowała się składaniem komputera, a także zakład doświadczalny, który pracował nad jego rozwojem. Komputer w momencie debiutu wyceniono na 750 rubli. Nie mam pojęcia, jakiej sumie złotówek to odpowiada.

Lwów PK-01

Sercem komputera był 8 bitowy procesor Микросхема КР580ВМ80А, który w istocie był radzieckim klonem Intela 8080.

Jak wszystkie radzieckie komputery, Lwów PK-01 poza kilkoma programami, nie oferował wsparcia producenta. Oprogramowanie powstawało siłami pasjonatów lub spółdzielni. Co ciekawe, „Podręcznik programisty” pojawił się dopiero w latach ’90, większość oprogramowania (ponad 500 gier, programy biurowe) powstało już po zaprzestaniu produkcji.

Do 1991 roku wyprodukowano około 80 tysięcy sztuk komputera, który trafiał głównie do szkół, uczelni i zakładów przemysłowych. Powstał również jego następca Львов ПК-02, ze zwiększoną do 128kb pamięcią RAM, poprawioną grafiką i ulepszonym interpreterem BASIC. Prototyp Львов ПК-03, oparty na procesorze Intel 8088 nie doczekał się wdrożenia do produkcji, wraz z rozpadem ZSRR (XII 1991) projekt został zamknięty.

 

Zestaw Lwów PK-01

Ten piękny zestaw zawierający komputer, zasilacz, kable, jedną kasetę z programami, dwie instrukcje oraz kilka niezidentyfikowanych złącz nabyłem dzięki serwisowi aukcyjnemu Allegro. Całość zapakowana jest w oryginalny obleśny styropian.

Tabliczka znamionowa

Data produkcji IX 1991, a więc jeden z ostatnich egzemplarzy.

 

Instrukcje do Lwów PK-01

Dwie książeczki z opisem komputera. Wydane tak, jakby były drukowane w piwnicy na powielaczu. W środku opis Basica przypominającego swoją składnią i zasobem instrukcji starego poczciwego Commodore 64, ale pewnie podobieństwo jest czysto przypadkowe. Jest tam również mnóstwo schematów – np. jak podłączyć komputer do telewizora Junost. Im bardziej się zagłębiam tym bardziej mi się cały sprzęt podoba. Muszę go spróbować jakoś odpalić, choć nie mam na stanie żadnego starego radzieckiego telewizora. Może jednak da się to ustrojstwo podłączyć do jakiegoś innego monitora.

Krótka metryczka komputera:

 • Procesor: КР580ВМ80А (klon Intel 8080)
 • Pamięć RAM: 64 Kb
 • Pamięć ROM: 16 Kb
 • Tekst: 32 x 24 znaki
 • Grafika: 256 x 256, 4 kolory
 • Dźwięk: 1 kanał, wewnętrzny głośniczek
 • Porty: magnetofon, video RGB, uniwersalny programowalny port we/wy
 • System: BASIC
 • Data wprowadzenia na rynek: 1986
 • Cena po wprowadzeniu na rynek: 750 rubli
 • Obecna, szacunkowa cena w Polsce: W przypadku znaczków pocztowych mówi się: cena amatorska. Przypuszczam, że mój został wykopany gdzieś za wschodnią granicą i przywieziony do Polski z myślą o sprzedaży kolekcjonerowi. Dla porządku – zapłaciłem za całość 250 złotych.

Opublikowano

w

przez