Commodore 64 Gold

Prawdziwy biały (a może raczej złoty) kruk w mojej kolekcji. Bezcenny skarb dla każdego zbieracza i fana Commodore.

Commodore C64 Gold

W 1986 roku Firma Commodore Deutschland wyprodukowała milionowy egzemplarz komputera Commodore 64. Dla uczczenia jubileuszu stworzono limitowaną serię komputerów Commodore 64 Goldener Edition nazywanych potocznie Jubilee 64. Komputer zaprezentowano na gali prasowej , która odbyła się 5 XII 1986 w Muzeum BMW w Monachium.
Oto kilka zdjęć z tej imprezy:


Redaktor naczelny niemieckiego pisma „RUN” przebrany za Mikołaja. (Była to impreza także mikołajkowa)


Szef Commodore Deutschland Pan Winfried Hoffmann rozmawia ze Świętym Mikołajem.


Siggi Pesch, również redaktorka „RUN”, przebrana za aniołka prezentuje mikołajkowy prezent.

A prezentem tym jest oczywiście C64 Gold

 

Podpis na akrylowej płycie

Komputerki, w złotej obudowie, przymocowane zostały do akrylowej tarczy ze złotym deseniem. Złote obudowy nie są pomalowane sprayem, kolor jest jednolity jak z lakierni. Każdy z nich otrzymał ręcznie napisany numer seryjny począwszy od 1.000.000 umieszczony obok logo komputera. Na tarczy umieszczono także powyższy napis.

Internetowe źródła nie są zgodne, co do ilości wyprodukowanych C64 GOLDENE EDITION. Często podawana jest liczba 200 sztuk, co nie jest zgodne z prawdą. 200 to prawdopodobnie liczba rozdanych prezentów podczas mikołajkowej gali. Najwyższy znany numer seryjny to 1.000.348.
Komputerki trafiły w ręce osób zasłużonych dla firmy Commodore w Niemczech, a także do przedstawicieli prasy. Komputer o numerze seryjnym 1.000.058 został podarowany gazecie „64’er”, gdzie stał się nagrodą w konkursie dla czytelników.
Technicznie C64 Gold jest w pełni sprawnym komputerem, opartym na płycie C64C, lecz wbudowanej do starszej obudowy od C64.

Numer seryjny Golda

Mój egzemplarz o numerze seryjnym 1.000.292 otrzymałem zupełnym przypadkiem. Na jakimś forum Commodore 64, w dziale ogłoszeń przeczytałem, ze ktoś z Poznania ma do sprzedania „złoty” Commodore i trochę różnych gadżetów. Zadzwoniłem, wziąłem urlop w pracy i następnego dnia pędziłem z Warszawy zastanawiając się, co zastanę na miejscu. Ogłoszeniodawcą okazał się Pan Andrzej Drączkowski, który w latach 90 był pracownikiem Commodore Deutschland, a także szefem przedstawicielstwa Commodore w Polsce, aż do chwili upadku firmy. Oprócz złotego Commodore’a, który zdobił onegdaj ścianę w firmie, dostałem masę makulatury, dziwnych historycznych ulotek, bezcennych z punktu widzenia zbieracza.

Dostaję co jakiś czas ciekawa korespondencję dotycząca złotego Commodore. Oto jeden z maili.

Największe atencję darzę Commodore 64 (nic oryginalnego), dlatego też głównie ten dział muzeum wzbudził moje zainteresowanie.
Chciałbym dodać swoje trzy grosze do tematu C64 Gold w Polsce. Jeden z egzemplarzy był dumną ozdobą sklepu komputerowego przy ul. Ratajczaka w Poznaniu gdzieś do roku 1995 na pewno. Sklep komputerowy istnieje w tym miejscu do dziś, ale zupełnie inna firma. Później, tj. zdaje się ok. roku 2000 widziałem prawdopodobnie ten sam egzemplarz na wystawie innego sklepu komputerowego (przy ul. Wierzbięcice). Jakoś nie czuło się majestatu i wyjątkowości tego komputera – był potwornie zakurzony i „szczerbaty” (brakowało jakiegoś klawisza, czy dwóch). Nie jestem pewien, ale ten sklep też już zdaje się nie istnieje. Tu się trop tego egzemplarza C64 Gold urywa. Nie mam pojęcia co się z nim stało? Może przejął go jakiś kolekcjoner, a może skończył na śmietniku? W każdym razie istnieje przypuszczenie, ze jeszcze jeden złoty Commodore jest (był?) w Polsce.
Żałuję, że nie mogę podać bardziej konkretnych informacji (choćby numeru seryjnego).
Pozdrawiam serdecznie.
Wojciech

Komputery te są najczęściej w rękach kolekcjonerów, wiele z nich zaginęło.

Lista znanych numerów seryjnych jest na stronie C64 Wiki https://www.c64-wiki.de/wiki/Goldene_Edition

Krótka metryczka komputera:

Procesor: 6510 0,98 MHz
Pamięć RAM: 64Kb
Pamięć ROM: 20Kb
Grafika: VIC II Text 40x25x16, 320x200x2, 160x200x4
Dźwięk: SID 3 kanały, generator szumów
System: Commodore Basic V2
Data wprowadzenia na rynek: 5 XII 1986
Cena po wprowadzeniu na rynek: Limitowana seria, nie była sprzedawana.
Obecna, szacunkowa cena w Polsce: Tym razem zupełnie nie do oszacowania. Komputery takie niezwykle rzadko pojawiają się na wolnym rynku. Zazwyczaj ich transfery to transakcje pomiędzy kolekcjonerami.  W 2019 napisał do mnie kolekcjoner, który zakupił SN 202 za kwotę $9000. Ze względu na to, że jest to komputer pochodzący z Niemiec, w USA zapewne trudniej go dostać i jest droższy.


Opublikowano

w

,

przez